Polskie serwisy wykradają adresy celem śledzenia użytkowników

blokowanie skryptow sledzacych

Mowa o serwisach takich jak Wykop.pl, Dziennik.pl, PAP.pl, Pajacyk.pl, Money.pl

Stosują one bowiem skrypty, które wykradają adresy email użytkowników z menadżerów haseł w przeglądarkach, co pozwala im na poznanie ich działań w sieci internetowej.

Działanie narzędzi do śledzenia użytkowników w siedzi zostały zbadane, a następnie opisane przez badaczy z Uniwersytetu Princeton → >klik<

 

Jak działają skrypty śledzące?

Każdy z nas na pewno zauważył, że w momencie zakładania konta, lub gdy już je masz i logujesz się w określonym serwisie społecznościowym, twoja przeglądarka zapyta Cię o zapisanie loginu wraz z hasłem.

 

Czy warto?

Kiedyś odradzano to rozwiązanie, lecz w dniu obecnym, bezpieczeństwo danych przechowywanych przez przeglądarki internetowe jest na znacznie wyższym poziomie, zatem mało kto uważa to rozwiązanie za negatywne, jako że w znacznym stopniu ułatwia nam korzystanie z internetu.

Strony logowania z reguły są pozbawione skryptów śledzących, co jest czymś normalnym, po prostu przyzwoitym i etycznym.

Niestety, na poszczególnych serwisach znajdują się skrypty śledzące, których funkcją jest wstrzyknięcie niewidocznych formularzy logowania, które są automatycznie wypełniane przez przeglądarki i skutkują wykradnięciem loginów / adresów email.

Proces został zobrazowany na poniższej grafice:

Skrypty sledzace

Weryfikując tysiące rozmaitych skryptów śledzących, badaczom udało się odnaleźć dwa, które funkcjonują w sposób opisany powyżej. Te skrypty to OnAudience, funkcjonujący na behavioralengine.com oraz Adthink ze strony audienceinsights.net

 

Na ilu stronach odnalezione zostały skrypty śledzące?

Sprawdzono milion najpopularniejszych, spośród których skrypty te można było odnaleźć aż na ponad tysiącu z nich.

Ciekawostka – skrypt OnAudience został odnaleziony także na 45 polskich domenach, które zostaną podane na końcu tego wpisu.

Kto za nie jednak odpowiada? Firma Cloud Technologies S.A z siedzibą w Warszawie.

 

Fragment wstrzykiwanego skryptu:

Jak dzialaja skrpyty sledzace

 

Skrypt obecny na domenach .pl odpowiada za wykradnięcie loginu, którym najczęściej jest adres poczty elektronicznej. Następnie skrypt oblicza skrót MD5, po czym przesyła go do własnego serwera.

To jednak nie wszystko – OnAudience zapisuje dane takie jak obsługiwane typy plików, lista wtyczek, strefa czasowa, wersja przeglądarki, informacje dotyczące systemu operacyjnego oraz procesora.

Ale po co to wszystko?

Wykradzione dane przyczyniają się do wykreowania unikalnego wzorca, który tworzy sposobność do śledzenia działania przeglądarki.

Zmieniasz komputer? Trudno, Twój adres email jest już zapisany, zatem korzystanie z innej przeglądarki czy też nawet urządzenia nie ma znaczenia.

>Tutaj< możesz sprawdzić wszystkie strony, na których odnalezione zostały opisywane skrypty, natomiast poniżej umieszczona zostaje lista polskich domen.

wykop.pl

money.pl

tekstowo.pl

dziennik.pl

gazetaprawna.pl

forsal.pl

fotosik.pl

auto.com.pl

audiostereo.pl

drhtv.com.pl

szkolnictwo.pl

pap.pl

facetemjestem.pl

nf.pl

ising.pl

pajacyk.pl

domy.pl

windows7forum.pl

slowka.pl

auto.pl

gpwinfostrefa.pl

analizy.pl

profesor.pl

12zawodnik.pl

inwestycje.pl

e-podatnik.pl

astromagia.pl

wkuwanko.pl

kreskowka.pl

szafunia.pl

pap.com.pl

prawnik.pl

damsko.pl

sztuka-architektury.pl

archinea.pl

superpracodawca.pl

wrozka.com.pl

e-logistyka.pl

weranda.pl

rolpetrol.com.pl

artinfo.pl

anglisci.pl

w210.pl

tuningforum.pl

codogara.pl

Spadek akcji CD Projekt

 

Weekend przyniósł nam informacje na temat problemów powstałych przy produkcji gry „Cyberpunk 2077”, czego skutkiem był spadek wartości akcji CD Projekt o 8 proc.

Doniesienia dotyczące problemów nie są oficjalne, ich źródłem są byli pracownicy polskiej spółki, o czym możemy przeczytać między innymi na łamach serwisu eurogamer.pl.

akcje cd projekt

O co dokładnie chodzi?premiera cyberpunk2077

Wedle doniesień, programiści pracujący nad nowym projektem, przeniesieni zostali do znanego i lubianego przez wielu projektu, jakim jest Wiedźmin 3, co z kolei przekłada się na zagrożenie względem opóźnienia premiery Cyberpunka.

Dokładniej mówiąc, chodzi o pracowników, którzy dołączyli do CDR w celu podjęcia się prac na futurystycznym RPG, jako że projekt borykał się z wieloma trudnościami.

Czy premiera „Wieśka” jednak nie powinna przyczynić się do oddelegowania och nad Cyberpunkiem?
Ano nie. Przygody Geralta miały bowiem zostać rozszerzone o dodatkowe DLC, co w dalszym ciągu oddalało świeżych pracowników od prac nad nową grą, po której wszyscy tak wiele się spodziewają.

 

Poproszeni o komentarz do opisywanej sprawy, przedstawiciele spółki nie zdecydowali się na wyjaśnienie sytuacji.

– Nie komentujemy tego materiału –

Powiedziała Katarzyna Szulc z Inwestorskich Relacji.

My Passport Ultra – dysk odporny na ransomware

Jak chronić dane na dysku?

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o różnorodnych atakach na rozmaite firmy – nie tylko w kontekście światowym, lecz zwłaszcza krajowym.

Od dawna wiadomo, że robienie kopii zapasowej jest środkiem ostrożności, na który powinno się zdecydować każde szanujące się przedsiębiorstwo, jak i również przeciętny Kowalski, który dba o swoje dokumenty wraz z innymi danymi.

Kwestię tę pomaga rozwiązać zaprojektowany przez Western Digital Corporation dysk przenośny o nazwie My Passport Ultra.

Badania przeprowadzone przez Parks Associates dostarczają danych, jakoby przeciętne gospodarstwo domowe korzystało z mniej więcej trzech różnych chmur cyfrowych, jak np. Google Drive, Dropbox, OneDrive.

Poprzez korzystanie z opisywanego dysku My Passport Ultra wraz z oprogramowaniem WD Discovery, użytkownik jest w stanie w prosty sposób tworzyć backupy danych z social mediów, jak np. Facebook oraz Instagram.

szyfrowanie danych na dysku

Jak to działa?

Należy pobrać wspomniane pliki na dysk – mogą to być zdjęcia, filmy oraz inne multimedia. WD Discovery zapewnia sposobność do generowania lokalnych kopii danych, które następnie przesyłane są do chmury.

Szyfrowany dysk

My passport ultra to nie tylko komfortowe przechowywanie plików oraz oryginalny design, lecz także gwarancja zabezpieczenia zapisanych na nim danych.

Gwarancja ta opiera się na 256-bitowym szyfrowaniu sprzętowym AES oraz wspominanym WD Security, za pomocą którego dane są dodatkowo zabezpieczane.

 

W sytuacji, gdy do dyspozycji mamy tak wiele wspaniałych platform i narzędzi do tworzenia oraz udostępniania zdjęć, filmów i innych plików, bardzo ważne jest, by klienci mogli w wygodny sposób zebrać w jednym miejscu wszystkie swoje dane. Skupiliśmy się na dostarczeniu znakomitego rozwiązania, które łączy w sobie najwyższą jakość, wydajność i niezawodność. Efektem jest odświeżenie naszej oferty przenośnych dysków. Nowe produkty wyróżniają się intuicyjnym w obsłudze, wszechstronnym oprogramowaniem, większą pojemnością oraz pięknym wzornictwem, które doskonale wpisuje się w dzisiejsze trendy.

– Sven Rathjen, wiceprezes ds. marketingu w Western Digital

 

Dysk został objęty 3-letnią gwarancją i jest już dostępny w sprzedaży.

Jego cena uzależniona jest od wybranej pojemności:

1 TB – 80 USD
2 TB – 100 USD
3 TB – 130 USD
4 TB – 140 USD

O ile większość z nas decyduje się na przechowywanie swoich danych w chmurze, to definitywnie warto rozważyć także trzymanie ich offline.

Kolejna cenzura internetu?

 

Jeszcze nie zdążyła dobrze ruszyć hazardowa cenzura sieci, a powstał już pomysł na kolejny rejestr blokowanych domen.

Idea ta wyszła od KNF, pragnącej wprowadzić blokowanie nadużyć finansowych, przede wszystkich tych związanych z FOREX. Od przyszłego miesiąca, w naszym kraju mają zostać zablokowane witryny o charakterze hazardowym, za czym stoi Ministerstwo Finansów.

Przeforsowało ono ustawę hazardową bez zważania na uwagi wprowadzane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sama ustawa weszła już w życie, lecz przepisy dotyczące blokowania wspomnianych stron zostaną wdrożone dopiero od lipca. Na chwilę obecną, lista cenzurowanych stron zawiera już ponad 320 pozycji.

 

Co chce zablokować Komisja Nadzoru Finansowego?

O ile projekt posiada ledwie 5 stron, to można w nim przeczytać, że KNF posiada prawo do informowania o stronach powiązanych z działalnością, wobec której zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Chodzi jednak nie o zawiadomienia dowolne, lecz o te, które zostały złożone przez samą komisję.

Jeżeli zatem dana strona działa w języku polskim oraz jest przedstawiana na zasadzie określonej usługi dla Polaków, to komisja może przedstawić detale dotyczące jej domeny bez składania wspomnianego podejrzenia.

Cenzura polskiego internetu

 

Jak można przeczytać na 4 stronie projektu:

 

Przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi dostępu do sieci Internet jest obowiązany do:

 

1) nieodpłatnego uniemożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do rejestru poprzez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP, nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do rejestru;

2) nieodpłatnego przekierowania połączeń odwołujących się do nazw domen internetowych wpisanych do rejestru do strony internetowej prowadzonej przez Komisję, zawierającej komunikat, skierowany do odbiorców usługi dostępu do Internetu zawierający w szczególności informacje o lokalizacji rejestru, wpisaniu szukanej nazwy domeny internetowej do tego rejestru;

3) nieodpłatnego umożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen wykreślonych z rejestru, nie później niż w ciągu 48 godzin od wykreślenia nazwy domeny internetowej z rejestru.”;

 

Bądźmy szczerzy – nie jest to skuteczne blokowanie. Nie chodzi jednak o to, by było ono szczelne, lecz aby stanowiło uprzykrzenie, z którym przeciętnemu Nowakowi nie będzie się chciało użerać. Większość użytkowników nie będzie bowiem się bawić w konfigurację VPN czy stosowanie Tora.

Jak zarabiać przez internet?

Coraz większe grono ludzi decyduje się na wykonywanie pracy przez internet.

Jest komfortowa, a ze względu na mobilność, wykonywać ją można niezależnie od miejsca pobytu, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie realizować się zawodowo i podróżować.

Oto najczęstsze sposoby pracy przy pomocy sieci internetowej:

Praca jako Freelancer

praca-zdalna-pisanie

Freelancer to inaczej wolny strzelec, czyli osoba, która nie pracuje na zasadzie etatu. W większości przypadków jest to specjalista w ramach danej dziedziny, który realizuje powiązane z nią projekty oraz rozmaite zlecenia.

Najczęściej spotykane typy w tym zawodzie to:

Grafik – jego praca polega na tworzeniu kreacji graficznych – tak poszczególnych elementów (logo, banery itp.), jak i całości wyglądu danej witryny.

Programista – podejmuje się programowania (któż by się spodziewał!) różnorodnych systemów, gier, aplikacji.

Fotograf – Oczywiście nie mówimy tutaj o profesjonalistach z lustrzanką ustawioną w trybie auto, których portfolio można odnaleźć na facebookowym albumie pt. „Imię_Nazwisko Photography”, gdyż na pracę tego pokroju mogą prędzej liczyć specjaliści z autentycznym doświadczeniem, którzy prócz uwieczniania chmur i słoneczka, są w stanie także przygotowywać solidne fotoreportaże.

Copywriter – to osoba, której praca polega na tworzeniu treści pisanej, czyli różnorodnych artykułów, haseł reklamowych, opisów produktów oraz wszelkich innych wpisów, na które istnieje zapotrzebowanie.

 

Prowadzenie Bloga

jak zarabiać na blogu

Blogi stanowią w dzisiejszych czasach nie tylko sposób na wyrażenie swoich poglądów względem danej tematyki oraz poruszanie określonych kwestii, jak i rozmowa z czytelnikami, lecz także sposób na zarabianie pieniędzy.

Jeżeli blog posiada wielu czytelników, to jego autor może liczyć na zysk poprzez umieszczanie na nim reklam czy artykułów sponsorowanych, które polegają np. na reklamowaniu określonej marki/produktu.

 

Klikanie w reklamy

jak-zarabiac-przez-internet

Moim skromnym zdaniem jest to po prostu strata czasu.

Istnieje szeroka gama rozmaitych serwisów, które płacą użytkownikom za wchodzenie w wybrane reklamy, ściąganie paczek danych czy też inne monotonne zajęcia, za które w dodatku otrzymuje się śmieszne wynagrodzenie.

O ile nie jest to czynnością skomplikowaną, to wymagany nakład czasu jest po prostu nieopłacalny w stosunku do zysków.

 

Youtube

Coraz większą popularność zyskuje tworzenie własnego kanału w serwisie Youtube, gdzie odnaleźć można rozmaite publikacje – programy kulinarne, recenzje produktów technicznych czy gier komputerowych, a także vlogi podróżnicze bądź ukazujące realia życia w innych państwach.

Zarabia się nie tylko na wyświetleniach, lecz również poprzez współpracę z markami i lokowaniu produktów. Podobnie jak w przypadku wyświetleń, zarobiona kwota będzie uzależniona od ilości widzów.